Тошкент парламент дипломатияси маркази сифатида: Парламентлараро Иттифоқнинг юбилей Ассамблеяси
2025-03-26 3432025 йил апрель ойида Тошкент Марказий Осиё тарихида биринчи марта Парламентлараро Иттифоқнинг (ПИ) 150-юбилей Ассамблеясини қабул қилади. Ушбу тадбир 100 дан ортиқ миллий парламентлардан 2000 дан ортиқ парламент аъзоларини бирлаштиради, бу эса асосий глобал масалаларни муҳокама қилиш учун ноёб имконият яратади. Тошкентнинг ушбу муҳим тадбир учун майдон сифатида танланиши Янги Ўзбекистоннинг халқаро парламент дипломатиясидаги таъсири ортиб бораётганини ва унинг демократик ислоҳотларга содиқлигини таъкидлайди, шунингдек, мамлакатнинг минтақадаги конструктив сиёсий мулоқот маркази сифатидаги мақомини тасдиқлайди.
93Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11-13 март кунлари давлат ташриф билан Францияда бўлади.
2025-03-11 81Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11-13 март кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади.
Покистон Бош вазири расмий ташриф билан Ўзбекистонда бўлади
2025-02-25 432Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф 25-26 февраль кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.