O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi ishida ishtirok etadi
Bosh Assambleyaning markaziy tadbirlari jahonda vujudga kelgan epidemiologik vaziyat munosabati bilan BMT tarixida ilk bor videoanjuman shaklida bo‘lib o‘tadi.
Davlatimiz rahbari sessiyaning yalpi qismida so‘zga chiqib, xalqaro hamjamiyat e’tiboriga mintaqaviy va global ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan o‘z nuqtai nazarini taqdim etadi hamda O‘zbekistonni siyosiy, ijtimoiy va iqtisodiy modernizatsiya qilishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradi.
Muhokamalarning asosiy mavzusini hisobga olib, koronavirus pandemiyasiga qarshi birgalikda kurashish va kasallik tarqalishining salbiy oqibatlarini yengib o‘tish masalalariga to‘xtalib o‘tiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti mintaqada va global miqyosda tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash, barqaror taraqqiyot, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, konstruktiv muloqotni kengaytirish, shuningdek, iqlim o‘zgarishi, oziq-ovqat xavfsizligi muammosi, qashshoqlikka barham berish va kambag‘allikni qisqartirish masalalari kabi zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi qaratilgan qator muhim tashabbuslarni ilgari surishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, davlatimiz rahbari 2017-yil sentabr oyida Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi nutqida ham qator muhim taklif va fikr-mulohazalarini bayon etgan edi.
Ularni amalga oshirish doirasida Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining maslahat uchrashuvlari muntazam o‘tkazilmoqda. Xususan, ikkinchi shunday uchrashuv o‘tgan yili noyabr oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tdi.
2018-yil mart oyida poytaxtimizda Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiya muvaffaqiyatli tashkil etildi, uning yakunida afg‘onlararo tinchlik muzokaralarini boshlash bo‘yicha o‘ziga xos “yo‘l xaritasi”ga aylangan deklaratsiya qabul qilingan edi.
O‘sha yilning dekabr oyida esa BMT Bosh Assambleyasining “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Bugungi kunda BMTning Yoshlar huquqlari bo‘yicha konvensiyasi loyihasini tayyorlash ishlari olib borilmoqda. Ushbu konvensiyaning dolzarbligi joriy yil avgust oyida o‘tgan “Yoshlar 2020: global miqyosdagi birdamlik, barqaror taraqqiyot va inson huquqlari” Samarqand forumining xalqaro ishtirokchilari tomonidan yana bir bor qayd etildi.
Ikki yil avval tashkil etilgan Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik asosidagi Trast fondi amaliy faoliyat ko‘rsatmoqda.
Qayd etish joizki, O‘zbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan barcha tashabbuslar jahon hamjamiyati tomonidan keng qo‘llab-quvvatlanib, amaliyotga tatbiq etilmoqda.

The President to take part in UN General Assembly’s 75th session
On 23 September, 2020, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will take part in the highest level general political debates at the 75th session of the United Nations General Assembly.
For the first time in the history of the UN, the central events of the General Assembly are to take place in videoconference format due to the epidemiological situation in the world.
In his address to the session, the head of our state is anticipated to present the international community with his vision of the pressing issues on regional and global agenda and outline priorities of the political, social and economic modernization of Uzbekistan.
As the principal topic of overall debates suggests, President Shavkat Mirziyoyev is scheduled to speak about joint efforts to combat coronavirus pandemic and overcome its impact.
Uzbekistan’s leader is expected to put forward a range of important initiatives designed to bolster peace and stability, secure sustainable development, enhance constructive dialogue in the region and at the global level, promote human rights and freedoms, as well as address contemporary challenges and threats, including climate change, food security, poverty reduction.
It is worth reminding that in his speech at the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017 in New York, Shavkat Mirziyoyev voiced a number of vital proposals.
As part of their implementation, consultative meetings of the heads of Central Asian states are held regularly.
In particular, the second such meeting took place in our country’s capital city last November.
In March 2018, Tashkent played host to a high-level international conference on Afghanistan, the declaration adopted whereby has come to be a “roadmap” for ensuing inter-Afghan peace talks.
In December that same year, UN General Assembly passed a special resolution entitled “Enlightenment and Religious Tolerance”.
Currently, a draft UN Convention on the Rights of Youth is being worked out, whose relevance was emphasized once more by international participants of the Samarkand Forum “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights” in August this year.
Established two years ago, the Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea Region is carrying out its practical activities.
In a word, all the initiatives voiced by President Shavkat Mirziyoyev have received extensive support in the world community and are finding practical implementation.