Oʻzbekiston Prezidenti Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanada ishtirok etdi
Maʼlumki, bu yil Rossiya Federatsiyasi poytaxti Moskva shahrida Buyuk Gʻalabaning 75 yilligiga bagʻishlangan tantanali tadbir 9-may kuni oʻtkazilishi rejalashtirilgan edi. Ammo koronavirus pandemiyasi sababli uni tashkillashtirish keyingi muddatlarga surildi. Zafarli 1945-yilda Gʻalabaning birinchi markaziy paradi 24-iyun sanasida oʻtkazilgani bois joriy yil ham bunday tantana uchun aynan shu kun tanlandi.
Mazkur tarixan muhim voqeani birgalikda nishonlash maqsadida Rossiya hukumati muzaffar mamlakatlar rahbariyatlari nomiga taklifnomalar yubordi. Oʻzbekiston ham, albatta, oʻsha gʻolib davlatlar sirasida. Xalqimizning oʻsha mashʼum urushda muvaffaqiyat uchun qoʻshgan hissasi, hech mubolagʻasiz, ulkan.
Masalan, soʻnggi paytlarda olib borilgan tadqiqotlar natijasida yurtimizdan 2 millionga yaqin kishi urushga safarbar etilgani aniqlandi. Front ortida ham oʻzbekistonliklar koʻrsatgan matonat kelajak avlodlarga cheksiz faxr va iftixor bagʻishlaydi.
Shu bois mamlakatimiz vakillari Gʻalabaning 75 yillik shonli sanasi munosabati bilan Moskva shahrida oʻtkaziladigan tantanaga taklif etildi.
Taʼkidlash joiz, pandemiya butun dunyoga oʻz taʼsirini koʻrsatayotgan hozirgi ogʻir sharoitda davlatimiz rahbarining bunday tadbirda ishtirok etishining oʻzi ajdodlarga xos qahramonlik ifodasidir. Ekspertlar fikriga qaraganda, mustaqil Oʻzbekiston Prezidentining ilk bor qatnashishi paradning nufuzini sezilarli darajada oshiradi.
Harbiylarimiz ham mazkur tadbirda yurtimiz istiqlolga erishganidan keyin birinchi bor ishtirok etishlari. Zero, davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev kecha Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan Kremlda boʻlib oʻtgan uchrashuvida taʼkidlanidek, bu bizning umumiy tariximiz, umumiy gʻalabamizdir. Xalqlarimiz namoyish etgan jasorat barchamiz uchun cheksiz gʻurur manbai boʻlib xizmat qiladi.
Prezidentimiz Moskvada Qizil maydonda boʻlib oʻtgan tantanali tadbirda oʻz ishtiroki bilan Oʻzbekiston elining shonli Gʻalabaga erishishdagi umum eʼtirof etilgan buyuk xizmatiga hurmat bajo keltirdi.
Shu bilan bir qatorda, mard va jasur xalqimizning shafqatsiz urush sabab chekkan mislsiz aziyati, azob-uqubatlari yana bir bor xalqaro maydonda yodga olindi.
Boʻlib oʻtgan paradda Oʻzbekiston Qurolli Kuchlari vakillari ham ulugʻ ajdodlarga munosib tarzda ishtirok etdi. Umumiy hisobda, tantanada 13 ta davlatdan 225 ta harbiy texnika, 14 ming askar va ofitser qatnashdi. Rossiya poytaxti osmonidan 55 samolyot va 20 ta vertolyotning uchib oʻtishi bayramga oʻzgacha ruh bagʻishladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrifi davomida Moskva shahrining Aleksandr bogʻidagi “Nomaʼlum askar” yodgorligiga gul qoʻydi.
Umumbashariy ahamiyatga ega ushbu majmua Ikkinchi jahon urushi oʻchoqlarida Vatan himoyasi yoʻlida mardlarcha halok boʻlgan turli millatga mansub millionlab askarlar, shu jumladan oʻzbek oʻgʻlonlarining ham unutilmas xotirasi uchun bunyod etilgan. “Isming nomaʼlum, jasorating barhayot” yozuvi bitilgan mazkur yodgorlik ajdodlarning koʻrsatgan qahramonligi va jasoratining ramziy ifodasidir.
Ikkinchi jahon urushi Oʻzbekiston sarhadlaridan olisda kechgan boʻlsa-da, uning suronli taʼsiri, iztiroblari hech bir oʻzbek xonadonini chetlab oʻtgan emas. Xalqimiz fashizm ustidan erishilgan gʻalabani taʼminlashga buyuk hissa qoʻshgan. Respublikamizdan 1 million 951 mingga yaqin kishi urushga safarbar etilib, 200 mingdan ziyod askar va ofitserlarimiz jangovar davlat mukofotlari bilan taqdirlangan. Urush oʻchogʻiga aylangan oʻlkalardan yurtimizga 1 million 500 ming kishi, jumladan, 250 mingdan ziyod bola evakuatsiya qilingan. Saxovatli va tanti elimiz ularga oʻz uyidan joy berib, soʻnggi burda nonini ham baham koʻrgan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev insoniyat tinchligi uchun jon fido qilgan vatanparvar insonlarning xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
1966-1967-yillarda barpo etilgan mazkur majmuada abadiy olov alangalanib turadi. Unga Rossiya Federatsiyasining madaniy merosi obyekti maqomi berilgan.
Shavkat Mirziyoyev shu kuni Oʻzbekistonning Moskva shahridagi elchixonasi yaqinida joylashgan Islom Karimov xiyoboniga ham tashrif buyurdi.
Prezidentimiz buyuk davlat va siyosat arbobi, oʻzbek xalqining ulugʻ va ardoqli farzandi, mamlakatimizning Birinchi Prezidenti haykali poyiga gulchambar qoʻydi, uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Islom Karimov oʻzining serqirra siyosiy faoliyati, olijanob insoniy fazilatlari bilan Vatanimizning koʻp asrlik tarixida oʻchmas iz qoldirdi. Nafaqat Oʻzbekiston, balki jahon miqyosida katta hurmat va obroʻ-eʼtiborga sazovor boʻlgan ulugʻ shaxs va arbob xotirasiga 2018-yilning 18-oktyabr kuni Moskva shahrida haykal oʻrnatilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islom Karimov hiyoboniga tashrifi chogʻida bu yerga yigʻilgan vatandoshlarimizni qutladi.
Shu bilan Rossiya Federatsiyasiga amaliy tashrif dasturida koʻzda tutilgan tadbirlar yakunlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiyaga amaliy tashrifini yakunlab, Toshkentga joʻnab ketdi.

President of Uzbekistan took part in celebrations marking the 75th Anniversary of the Great Victory
As is known, on May 9 this year, Russia’s Moscow was to play a host to a parade to mark the 75th Anniversary of the Great Victory. However, due to the coronavirus pandemic, it was delayed. Since in the victorious 1945 the first central Victory Parade was held on June 24. This date was chosen for holding the delayed celebration.
The Russian government sent invitations to the leaders of the victorious countries to jointly celebrate this historic event. Uzbekistan is also among the recipients, since the contribution of our people to victory in this terrible war is, without exaggeration, enormous.
Recent studies have shown that about 2 million people from Uzbekistan were mobilized for the war. Moreover, the resilience shown by Uzbeks in the rear has become a matter of great pride for future generations.
Thus, representatives of Uzbekistan took part in Moscow celebration to mark the glorious date – the 75th Anniversary of the Great Victory.
It should be noted that in the current difficult situation associated with the pandemic, the participation of the President of Uzbekistan in such an event is the embodiment of the heroism inherent in the country’s ancestors. For the first time in the history of independent Uzbekistan, the President took part in this historic event. According to experts, this significantly increased the prestige of the event.
Uzbekistan’s military personnel also took part in the parade for the first time. As President Shavkat Mirziyoyev noted yesterday at the meeting with Russia’s President Vladimir Putin in the Kremlin, this is our common history, common victory. The courage shown by our peoples is a source of unlimited pride for all of us.
With his participation in the solemn event held on the Red Square in Moscow, the President of Uzbekistan again paid tribute to the universally recognized colossal contribution of Uzbekistan people to the glorious Victory.
At the same time, the feat of our brave people, who survived grief and misery, suffered irreparable losses at the front and rear was honored at the international level.
In memory of our fathers and grandfathers, representatives of the Armed Forces of Uzbekistan held a solemn march at the parade. In total, 225 units of military equipment, 14 thousand soldiers and officers from 13 states took part in the ceremony. 55 airplanes and 20 helicopters flew over the Russian capital, which gave a special atmosphere to the holiday.
During the working visit to the Russian Federation, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has laid a wreath at the Tomb of the Unknown Soldier in the Alexander Garden in Moscow.
This monument, which has universal significance, was created as a tribute to the immortal memory of millions of soldiers of various nationalities, including Uzbekistan people, who fought bravely and died for their homeland in World War II. The memorial with the inscription “Your name is unknown, your deed is immortal” symbolizes the heroism and feat of our ancestors.
Despite the fact that hostilities took place far beyond the borders of our country, hardships and suffering affected every Uzbek family, a tremendous contribution was made to ensuring victory over fascism. Therefore, about 1 million 951 thousand people were mobilized for the war, more than 200 thousand soldiers and officers were awarded. 1.5 million people were evacuated to Uzbekistan, including more than 250 thousand children. Our generous people sheltered them and shared the last piece of bread.
President Shavkat Mirziyoyev honored the memory of patriots who sacrificed their lives in the name of a peaceful future for humanity.
A fire always burns in the center of the memorial, erected in 1966-1967. The Tomb of the Unknown Soldier is a place of cultural heritage of the Russian Federation.
Shavkat Mirziyoyev has visited Islam Karimov Square in the city of Moscow, which is located near the Embassy of Uzbekistan.
The Head of the state laid flowers at the monument and paid tribute to the memory of the First President of Uzbekistan – a prominent statesman and politician, the great son of our people.
Islam Karimov, with his multifaceted political activity, noble human qualities, left an indelible mark on the centuries-old history of his homeland. A monument to the outstanding personality, who gained great respect and authority not only in Uzbekistan, but also in the world community, was erected in Moscow on October 18, 2018.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev welcomed compatriots gathered during his visit to Islam Karimov Square.
The events envisaged in the program of the working visit to the Russian Federation have been completed.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has completed his working visit to Russia and returned from Moscow to Tashkent.