Ўзбекистон – 2025-2027 йиллар учун БМТ Туризм Европа комиссияси раислигига номзод
Мазкур нуфузли лавозимга Ўзбекистон тарихида илк бор ўз номзодини илгари сурмоқда. Бу ташаббус мамлакатимизнинг халқаро туризм ташкилотлари доирасидаги фаоллиги ва юксак ишончга сазовор бўлаётганининг яққол ифодасидир.
БМТ Туризм Европа комиссияси таркибига Европа, Марказий ва Ғарбий Осиёнинг 41 та давлати киради. Комиссия Европа минтақасидаги туризм сиёсатини шакллантириш, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда барқарор ва инклюзив туризмни ривожлантиришда муҳим роль ўйнайди.
Мазкур комиссиянинг 71-йиғилиши 2025 йил 4-6 июнь кунлари Озарбайжоннинг Боку шаҳрида бўлиб ўтади. Мазкур йиғилиш давомида 2025-2027 йилларда БМТ Туризм Европа комиссияси раиси сайлови ўтказилиши режалаштирилган.
Ўзбекистоннинг мазкур лавозимга ўз номзодини илгари суриши – мамлакатимизнинг туризм соҳасидаги изчил ислоҳотлари, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасидаги амалий қадамлар, шунингдек, барқарор ва инклюзив туризмни ривожлантиришга қўшаётган ҳиссасининг эътирофи сифатида эътироф этилмоқда.
Мазкур лавозимни эгаллаш орқали Ўзбекистон Марказий Осиёни ягона туризм макони сифатида тарғиб қилиш, трансчегаравий маршрутларни ривожлантириш, рақамли ечимларни кенг жорий этиш, шунингдек, БМТ Туризм ташкилоти доирасида минтақавий мулоқотни кучайтиришга қаратилган янги ташаббусларни илгари суришни режалаштирмоқда.

Кандидатура Узбекистана выдвинута на пост председателя Европейской комиссии ООН по туризму на 2025 –2027 годы
Узбекистан выдвинул свою кандидатуру на пост председателя Европейской комиссии ООН по туризму на 2025-2027 годы.
Впервые в истории Узбекистан выдвигает свою кандидатуру на эту важную должность. Эта инициатива является ярким свидетельством активности нашей страны и высокого доверия к ней в рамках международных туристических организаций.
В состав Европейской комиссии ООН по туризму входит 41 страна Европы, Центральной и Западной Азии. Комиссия играет важную роль в формировании туристической политики в Европейском регионе, укреплении регионального сотрудничества и развитии устойчивого и инклюзивного туризма.
71-е заседание данной комиссии состоится 4-6 июня 2025 года в азербайджанском городе Баку. В ходе этого заседания планируется провести выборы председателя Европейской комиссии ООН по туризму на 2025-2027 годы.
Выдвижение Узбекистаном кандидатуры на эту должность рассматривается как признание последовательных реформ страны в сфере туризма, практических шагов по укреплению регионального сотрудничества, а также вклада в развитие устойчивого и инклюзивного туризма.
Заняв эту должность, Узбекистан планирует продвигать новые инициативы, направленные на популяризацию Центральной Азии как единого туристического пространства, развитие трансграничных маршрутов, широкое внедрение цифровых решений, а также усиление регионального диалога в рамках Всемирной туристской организации ООН.