Ўзбекистон-Франция: Умумий тараққиёт ва равнаққа эришиш йўлидаги ҳамкорлик
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Президент Эммануэль Макроннинг таклифига биноан 11-13 март кунлари давлат ташриф билан Францияда бўлади.
Франция ривожланган индустриал-аграр мамлакат бўлиб, саноат ишлаб чиқариши бўйича дунёда етакчи ўринлардан бирини эгаллайди. Иқтисодий салоҳият бўйича Франция дунёнинг энг ривожланган етти давлати қаторига киради. Бу ядровий давлат ва БМТ Хавфсизлик Кенгашининг беш доимий аъзосидан бири, шунингдек, Европа Иттифоқи ва халқаро майдонда муҳим роль ўйнайди.
Франция Ўзбекистон мустақиллигини 1992 йил 3 январда тан олган ва мамлакатларимиз ўртасидаги дипломатик муносабатлар 1992 йил 1 мартда ўрнатилган. 1993 йил 27 октябрда “Дўстлик ва ҳамкорлик тўғрисида”ги шартнома имзоланиши билан муносабатларнинг кейинги динамикаси мустаҳкамланди.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил октябрь ва 2022 йил ноябрь ойларида Францияга буюрган расмий ташрифлари, шунингдек, Франция Президенти Эммануэль Макроннинг 2023 йил ноябрь ойида мамлакатимизга ташрифи барча соҳалардаги сиёсий мулоқот ва ҳамкорликни изчил ривожлантиришга янги суръат қўшди.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил ноябрь ойида Парижга ташрифи чоғида икки давлат раҳбарлари юқори даражадаги ҳар томонлама шериклик муносабатларини ривожлантиришга келишиб олган эди.
Ўзбекистон билан Франция ўртасидаги идоралараро даражадаги ҳамкорлик кенг йўналишларни қамраб олади. 2023 йил 2 ноябрь куни икки давлат раҳбарлари иштирокида таълим, маданий мерос ва ичимлик суви таъминоти инфратузилмасини яхшилаш соҳаларига оид бир қатор келишувлар имзоланди.
Бундан ташқари, 2023 йил 2 ноябрь куни Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтган ташриф чоғида муносабатларни стратегик шериклик даражасига кўтариш нияти эълон қилинган эди. “Яшил” энергия, хомашё қазиб олиш ва қайта ишлаш, инновацион қишлоқ хўжалиги, сув таъминоти, логистика, инфратузилмани ривожлантириш ва туризм соҳаларида янги йирик лойиҳаларни илгари суриш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Парламентлараро ҳамкорлик, делегациялар алмашинуви, икки мамлакат парламентларидаги дўстлик гуруҳлари фаолияти, парламентлараро бирлашмалар ва кўп томонлама парламент тузилмалари томонидан ташкил этилаётган халқаро тадбирларда иштирок этиш орқали изчил ривожланмоқда. Ўзбекистон ва Франция парламентарийларининг ўзаро ҳамкорлиги тажриба алмашиш, глобал ва минтақавий муаммоларни муҳокама қилиш, шунингдек, кўп томонлама даражадаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилмоқда.
Ўзбекистон ва Франция Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам равишда сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилмоқда, унинг ўн бешинчи давраси 2024 йил 27 май куни бўлиб ўтди. Унда икки давлат дипломатлари Ўзбекистон-Франция муносабатларининг бугунги ҳолати, олий даражадаги ўзаро ташрифлар чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш, шунингдек, ҳамкорликнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш масалаларини муҳокама қиладилар. Шунингдек, халқаро ва минтақавий муаммолар, шунингдек, турли даражадаги бўлажак қўшма тадбирлар жадвали ва кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон ва Франция Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилоти каби халқаро тузилма ва ташкилотлар доирасида ҳам самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ҳар икки томон глобал ва минтақавий даражада хавфсизлик, тинчлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшиш истагини яна бир бор тасдиқлайди. Франция Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ишончни мустаҳкамлаш, Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш, шунингдек, Европа Иттифоқи билан Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги янги битимни тезроқ имзолаш борасидаги саъй-ҳаракатларини янада қўллаб-қувватлашга тайёр.
Икки давлат савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантиришдан ўзаро манфаатдор. Ўзбекистонда яратилган қулай ишбилармонлик муҳити ва сармоявий имкониятлар франсуз бизнеси вакилларини тобора кўпроқ жалб қилмоқда. Ўз навбатида, Ўзбекистон Франция технологияларини жалб этиш ва саноат ва ишлаб чиқариш соҳаларида илғор тажрибалардан фойдаланиш, ўзаро сайёҳлик алмашинувини кенгайтиришдан манфаатдор. Ўзбекистоннинг Европа Иттифоқининг “GSP+” имтиёзли тизимининг бенефициари мақомини олгани савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш учун янги имкониятлар очди. 2024 йилда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилга нисбатан қарийб 14 фоизга ошиб, қарийб 1,2 миллиард долларга етди. Бугунги кунда мамлакатимизда француз шериклар иштирокидаги 50 та корхона, жумладан, 23 таси 100 фоиз француз капитали билан фаолият юритмоқда.
“Total Eren”, “Veolia”, “EDF”, “Orano”, “Lactalis”, “Carrefour” ва “Shiever” каби жаҳон миқёсидаги компаниялар Ўзбекистонда энергетика, геология-қидирув, озиқ-овқат саноати ва чакана савдо соҳаларида фаол ишлаяпти. Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) Ўзбекистонда шаҳар инфратузилмаси, “яшил иқтисодиёт”, санитария, гидроэнергетика ва қишлоқ хўжалигини ривожлантириш лойиҳаларида иштирок этади. 2022 йилнинг ноябрь ойида ФТА билан 2023-2025 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури имзоланган бўлиб, у 1 миллиард евролик лойиҳаларни амалга оширишни кўзда тутади.
2023 йилнинг ноябрь ойида Самарқандда ва 2024 йил май ойида Парижда 60 нафар Франция компанияси раҳбарлари иштирокида ўтказилган Ўзбекистон-Франция бизнес-форумлари ҳамда Франциянинг “МЕДЕФ Интернасиональ” тадбиркорлик ҳаракати билан икки томонлама бизнес-форуми, шунингдек, улар натижасида имзоланган келишувлар ишбилармонлик ҳамкорлигини кенгайтиришдан ўзаро манфаатдорлик юқори эканлигини яна бир бор тасдиқлади.
2024 йил 4 июнь куни Париж шаҳрида 10-мажлиси бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлаш ва кенгайтиришда муҳим ўрин тутади. Ушбу платформадаги мулоқот ҳамкорликнинг янги ўзаро манфаатли йўналишларини аниқлаш, қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболларини муҳокама қилиш имконини беради.
Ўзбекистон ва Франция маданий-гуманитар ҳамкорликни мустаҳкамлашга, маданиятлараро мулоқотни ривожлантиришга, таълим, фан ва соғлиқни сақлаш соҳаларида ҳамкорлик қилишга интилмоқда, бу эса ҳар икки маданиятни бойитиш ва халқлар ўртасидаги дўстона алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилаётир.
2022 йил ноябрь ойида машҳур Лувр музейида Ўзбекистоннинг бой маданий меросига бағишланган “Ўзбекистон воҳалари хазиналари. Карвон йўллари чорраҳасида” кўргазмасининг очилиши маданият соҳасидаги ўзбек-француз ҳамкорлиги тарихидаги ёрқин воқеа бўлди. 2023 йилнинг мартигача давом этган кўргазмада Ўзбекистондаги 16 та музейдан 138 та ноёб ашё, шунингдек, Франция, Буюк Британия ва АҚШнинг йирик музейларидан 31 та экспонат ўрин олди. Ушбу кўргазма билан бир вақтда Араб дунёси институтида “Самарқандга йўл. Ипак ва олтин мўъжизалари” кўргазмаси бўлиб ўтди. Ушбу муваффақиятли ўтказилган йирик маданий тадбирлар Франция ва халқаро ҳамжамият томонидан юқори баҳоланди.
Шу билан бирга, 2023 йил сентябрь ойида “Абу Райҳон Беруний. Географик ва интеллектуал саёҳатлар” мавзусидаги кўргазма ҳам европаликларнинг эътиборини тортди ва Ўзбекистоннинг илмий меросини яна бир карра кенг тарғиб қилиш имконини берди.
Таълим ва фан соҳасида, айниқса, Ўзбекистон таълим муассасаларида француз тили ва адабиётини ўрганиш борасида ҳамкорлик муваффақиятли ривожланмоқда. Айни пайтда мамлакатимиздаги 602 та мактабда 141,3 минг нафардан ортиқ ўқувчи, шунингдек, 11 та олий ўқув юртида 15 минг талаба француз тилини ўрганмоқда.
2018-2023 йилларда таълим соҳасида туризм, археология, дизайн ва мода, француз филологияси, авиация, инклюзив таълим, бизнесни бошқариш, энергетика, сиёсатшунослик, авиация ва бошқа йўналишларда 50 дан ортиқ шартнома ва меморандумлар имзоланган.
2019 йилда Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институтида Париж халқаро мода академиясининг қўшма факультети очилди. Бухоро давлат университетида туризм ва меҳмондўстликни бошқариш бўйича “Vatel” бизнес мактабининг филиали очилди, Тошкент давлат транспорт университетида 3D моделлаштириш бўйича Ўзбекистон-Франция инновацион маркази фаолият кўрсатмоқда. 2021-2022 ўқув йилидан бошлаб Тошкент давлат транспорт университетида Франция фуқаро авиацияси миллий мактаби билан ҳамкорликда фуқаро авиацияси учувчиларини тайёрлаш мактаби фаолият юритмоқда.
2023 йил ноябрь ойида Франция Президенти Эммануэль Макроннинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Самарқанд шаҳрида “Франция альянси”нинг иккинчи филиали очилди.
Ўз навбатида, Сорбонна университети ҳузуридаги Миллий Шарқ тиллари ва цивилизациялари институтида ўзбек тили курслари очилди ва у Францияда ўзбек маданиятини тарғиб этишга хизмат қилмоқда.
Бундан ташқари, кейинги йилларда Тошкент ва Парижда таълим форумлари ўтказилди. Ўзбекистонга Франциянинг Гавр-Нормандия университети, Париж-Саклай университети ва “Parij Pantheon-Assas” университетлари делегациялари келди.
Маданиятлараро мулоқотни ривожлантириш доирасида Самарқанд ва Лион, Бухоро ва Руэй-Мальмезон шаҳарлари, Жиззах вилоятининг Зомин тумани ва Флёр шаҳри ўртасида биродарлик алоқалари ўрнатилди.
Франция Тиббиёт академиясида Абу Али ибн Сино бюсти ўрнатилган. Шунингдек, Руэй-Мальмезон, Тулуза, Гретц-Арменвиль шаҳарларида икки давлат халқлари ўртасидаги дўстона муносабатлар тимсолига айланган Абу Али ибн Сино, Мирзо Улуғбек ва Абу Райҳон Беруний ҳайкаллари ўрнатилди ва “Ўзбек боғлари” барпо этилди.
Илмий ҳамкорлик ҳақида сўз борганда, Темурийлар даври санъати ва тарихини ўрганиш ассоциацияси ҳамда “Авиценна-Франция” уюшмасининг Франциядаги фаолиятини алоҳида таъкидлаб ўтиш жоиз. Бу уюшмалар Ўзбекистон маданий ва илмий меросини ўрганиш ҳамда уни Франция кенг жамоатчилиги орасида кенг тарғиб қилишга катта ҳисса қўшаётир.
Соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорлик изчил кенгаймоқда. 2022 йил март ойида Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги Париж марказий шифохоналари тармоғи “AP-HP” билан шошилинч тиббий ёрдам, педиатрия, гинекология, гематология ва онкология соҳаларида ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзолади.
2023 йил сентябрь ойида Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги делегацияси Париж шаҳрида бўлиб ўтган “French Healthcare Innovation&Business Forum”да иштирок этиб, унинг доирасида тиббиёт соҳасида фаолият юритувчи компаниялар вакиллари билан учрашувлар ўтказди ва унинг якунлари бўйича тегишли шартномалар имзолади.
Францияда ҳам ўзбек спортининг анъанавий тури – миллий курашга қизиқиш жуда юқори. Хусусан, 2022-2023 йилларда Париж шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун кураш бўйича иккита халқаро турнир ўтказилди.
Мухтасар айтганда, бугунги кунда Ўзбекистон-Франция муносабатлари жадал ривожланиб, сиёсат ва иқтисодиётдан тортиб, фан, маданият ва таълимгача бўлган кенг кўламли соҳаларни қамраб олган. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Францияга бўлажак давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорлик тарихидаги муҳим воқеа бўлиб, ташриф давомида илгари суриладиган янги ташаббус ва имзоланадиган келишувлар икки томонлама шерикликни янада юқори босқичга олиб чиқишга хизмат қилади.

Узбекистан-Франция: синергия во имя прогресса
11-13 марта Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Эммануэля Макрона посетит Францию с государственным визитом.
Франция – развитая индустриально-аграрная страна, занимает одно из ведущих мест в мире по объёму промышленного производства. По экономическому потенциалу Франция входит в семерку наиболее развитых стран мира. Является ядерной державой и одним из пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, а также играет ключевую роль в Европейском Союзе и на международной арене.
Франция признала независимость Узбекистана 3 января 1992 года, а дипломатические отношения между нашими странами были установлены 1 марта 1992 года. Дальнейшая динамика связей была закреплена 27 октября 1993 года подписанием Договора о дружбе и сотрудничестве.
Новую динамику последовательному развитию политического диалога и сотрудничества по всем направлениям придали официальные визиты Президента Шавката Мирзиёева во Францию в октябре 2018 и ноябре 2022 года, а также визит Президента Франции Эммануэля Макрона в нашу страну в ноябре 2023 года.
В ходе визита главы нашего государства в Париж в ноябре 2022 года лидеры двух стран договорились о развитии отношений всеобъемлющего партнерства высокого уровня.
Сотрудничество между Узбекистаном и Францией на межведомственном уровне охватывает широкий спектр сфер. 2 ноября 2023 года в присутствии глав двух государств был подписан ряд документов о сотрудничестве, включая соглашения в области образования, культурного наследия и улучшения инфраструктуры питьевого водоснабжения.
Кроме того, в рамках визита 2 ноября 2023 года в Самарканде было объявлено о намерении повысить взаимоотношения на уровень стратегического партнерства. Были обсуждены меры по продвижению новых крупных проектов в сферах «зеленой» энергетики, добычи и переработки сырьевых ресурсов, инновационного сельского хозяйства, водоснабжения, логистики, развития инфраструктуры и туризма.
Межпарламентское сотрудничество развивается через обмен визитами делегаций, деятельность групп дружбы в парламентах двух стран и участие в международных мероприятиях, организованных межпарламентскими союзами и многосторонними парламентскими структурами. Взаимодействие между парламентариями Узбекистана и Франции способствует обмену опытом, обсуждению глобальных и региональных вопросов, а также укреплению сотрудничества на многостороннем уровне.
Министерства иностранных дел Узбекистана и Франции регулярно проводят политические консультации, пятнадцатый раунд которых состоялся 27 мая 2024 года. На них дипломаты двух стран обсуждают текущее состояние узбекско-французских отношений, реализацию договоренностей, достигнутых в рамках взаимных визитов на высшем уровне, а также расширение договорно-правовой базы сотрудничества, проводится обмен мнениями по международным и региональным вопросам, а также по графику и повестке предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Узбекистан и Франция также эффективно сотрудничают в рамках международных структур и организаций, таких как Организация Объединенных Наций и Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе. Обе стороны подтверждают стремление вносить вклад в укрепление безопасности, мира и стабильности на глобальном и региональном уровнях. Франция готова к дальнейшей поддержке усилий Узбекистана по укреплению доверия в Центральной Азии, вступлению во Всемирную торговую организацию, а также скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с Евросоюзом.
Две страны взаимно заинтересованы в наращивании торгово-экономического и инвестиционного партнерства. Созданная в Узбекистане благоприятная деловая среда и инвестиционные возможности все больше привлекают представителей французского бизнеса. В свою очередь, Узбекистан заинтересован в привлечении французских технологий и использовании передового опыта в промышленной и производственной сферах, а также расширении взаимного туристического обмена. Получение Узбекистаном статуса бенефициара преференциальной системы Европейского Союза «GSP+» открыло новые возможности для наращивания торгово-экономических связей. В 2024 году объем двустороннего товарооборота повысился почти на 14% по сравнению с предыдущим и достиг почти 1,2 миллиарда долларов. На сегодняшний день в нашей стране осуществляют деятельность 50 предприятий с участием французских партнеров, в том числе 23 - со 100-процентным французским капиталом
Компании мирового уровня, такие как «Total Eren», «Veolia», «EDF», «Orano», «Lactalis», «Carrefour» и «Shiever», активно работают в Узбекистане в сферах энергетики, геологоразведки, пищевой промышленности и ритейла. Французское агентство развития (ФАР) участвует в проектах по развитию городской инфраструктуры, «зеленой» экономики, санитарии, гидроэнергетики и сельского хозяйства Узбекистана. В ноябре 2022 года была подписана Программа сотрудничества с ФАР на 2023-2025 годы, предусматривающая реализацию проектов на 1 миллиард евро.
Состоявшиеся в ноябре 2023 года в Самарканде и в мае 2024 года в Париже узбекско-французский бизнес-форум с участием руководителей 60 французских компаний и двусторонний бизнес-форум с Движением предприятий Франции «МЕДЕФ Интернасиональ», а также подписанные по их итогам соглашения еще раз подтвердили высокую взаимную заинтересованность в расширении делового сотрудничества.
Важную роль в укреплении и расширении деловых отношений играет Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству, 10-е заседание которой состоялось 4 июня 2024 года в Париже. Диалог на этой платформе позволяет определить новые взаимовыгодные направления партнерства, обсудить перспективы и ход реализации совместных проектов.
Узбекистан и Франция стремятся к укреплению культурно-гуманитарного сотрудничества, развитию межкультурного диалога и совместной работе в сферах образования, науки и здравоохранения, что способствует обогащению обоих культур и укреплению дружеских связей между народами.
Ярким событием в истории узбекско-французского сотрудничества в сфере культуры стало открытие в ноябре 2022 года в знаменитом Лувре выставки «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей», посвященной богатейшему культурному наследию Узбекистана. Экспозиция, продлившаяся до марта 2023 года, включала 138 уникальных предметов из 16 музеев Узбекистана, а также 31 экспонат из крупных музеев Франции, Великобритании и США. Данная выставка, вместе с открывшейся тогда же в Институте арабского мира выставкой «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота» имела большой успех и получила высокую оценку французской и международной общественности.
Наряду с этим, в сентябре 2023 года в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже состоялась церемония открытия нового международного выставочного проекта «Абу Райхан Беруни. Географические и интеллектуальные путешествия», который также привлек большое внимание европейцев и позволил оценить научное наследие Узбекистана.
В сфере образования и науки наблюдается успешное развитие сотрудничества, особенно в части изучения французского языка и литературы в учебных заведениях Узбекистана. В настоящее время французский язык изучают свыше 141,3 тысячи учащихся 602 школ, а также 15 тысяч студентов в 11 вузах страны.
В 2018-2023 годах в области образования подписано свыше 50 соглашений и меморандумов о взаимопонимании по таким направлениям, как туризм, археология, дизайн и мода, французская филология, авиация, инклюзивное образование, бизнес-менеджмент, энергетика, политология, авиация и другим.
В 2019 году при Ташкентском институте текстильной и лёгкой промышленности открыт совместный факультет Парижской международной академии моды. При Бухарском государственном университете открыт филиал Бизнес-школы по менеджменту туризма и гостиничного бизнеса «Vatel», а при Ташкентском государственном транспортном университете функционирует Узбекско-французский инновационный центр по 3D-моделированию. С 2021-2022 учебного года в Ташкентском государственном транспортном университете совместно с французской национальной школой гражданской авиации действует школа по подготовке пилотов гражданской авиации.
В ноябре 2023 года в рамках визита Президента Франции Эммануэля Макрона в Узбекистан в городе Самарканде состоялась церемония открытия 2-го филиала «Французского Альянса».
В свою очередь, в Национальном институте восточных языков и цивилизаций при Университете Сорбонна открыты курсы узбекского языка, вносящие свой вклад в продвижение узбекской культуры во Франции.
Кроме того, в последние годы в Ташкенте и Париже проводились совместные образовательные форумы, Узбекистан посещали делегации таких французских университетов, как Университет Гавр-Нормандия, Университет Париж-Сакле и «Parij Pantheon-Assas».
В рамках развития межкультурного диалога налажены побратимские связи между городами Самарканд и Лион, Бухара и Руэй-Мальмезон, Зааминским районом Джизакской области и городом Флёр.
В Медицинской академии Франции установлен бюст Абу Али ибн Сины, а в городах Руэй-Мальмезон, Тулуза и Гретц-Арменвиль установлены памятники Абу Али ибн Сине, Мирзо Улугбеку, Абу Райхану Беруни, созданы «Узбекские сады», ставшие символами теплых дружеских отношений между народами двух стран.
Говоря о научном сотрудничестве, нельзя не отметить деятельность во Франции Ассоциации по изучению искусства и истории эпохи Темуридов и Ассоциации «Авиценна-Франция». Эти ассоциации вносят весомый вклад в изучение культурного и научного наследия Узбекистана и продвижение его среди французской общественности.
Последовательно расширяется взаимодействие в сфере здравоохранения. В марте 2022 года Министерством здравоохранения Узбекистана был подписан меморандум с Сетью Центральных больниц Парижа «AP-HP» о сотрудничестве в области экстренной медицины, педиатрии, гинекологии, гематологии и онкологии.
В сентябре 2023 года делегация Министерства здравоохранения Узбекистана приняла участие в форуме «French Healthcare Innovation&Business Forum» в Париже, проведя на его полях встречи с представителями компаний, функционирующих в сфере медицины, и подписав по их итогам соответствующие контракты.
Высок интерес во Франции и к традиционному узбекскому виду спорта – Курашу. В 2022-2023 годах в Париже состоялось два международных турнира по курашу на приз Президента Республики Узбекистан.
Таким образом, вышеизложенное свидетельствует о том, что сегодня узбекско-французские отношения динамично развиваются, охватывая широкий спектр сфер – от политики и экономики, до науки, культуры и образования. В этой связи предстоящий официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию обещает стать знаковым событием в истории двустороннего партнерства, а новые инициативы и соглашения, подписанные в ходе визита, выведут двустороннее взаимодействие на еще более высокий уровень.