Markaziy saylov komissiyasiga xorijiy kuzatuvchilarni akkreditatsiyadan o'tkazish uchun arizalar "E-saylov" axborot tizimi orqali qabul qilinmoqda
TOSHKENT, 27-sentabr. /"Dunyo" AA/. Bugun tashkil etilgan Markaziy saylov komissiyasining navbatdagi majlisida O'zbekiston adliya vazirligining saylov qonunchiligi targ'iboti borasida adliya organlari tomonidan amalga oshirilgan ishlari haqidagi axboroti, O'zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi va saylovchilarning yagona elektron ro'yxatini shakllantirish, saylov okruglari va uchastkalarini internet va aloqa vositalari bilan ta'minlash bo'yicha olib borilayotgan ishlari haqidagi axboroti, xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning kuzatuvchilarini akkreditatsiyadan o'tkazish hamda saylov kampaniyasi davomida kelib tushgan jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari natijalariga bag'ishlangan masalalar ko'rib chiqildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Shundan kelib chiqib, majlisda adliya organlari tomonidan "Mening tanlovim – obod vatanim" shiori ostida aholining saylov qonunchiligiga oid huquqiy savodxonligini oshirish borasida qilingan ishlar haqidagi axborot tinglandi.
Ta'kidlanganidek, joylarda tashkil qilinadigan tadbirlarda foydalanish uchun huquqiy targ'ibot materiallari to'plami (taqdimot, infografika, buklet, videoroliklar) tayyorlanib manzilli yetkazilgan.
Shuningdek, 20 mingdan ortiq manzilli uchrashuvlar, seminar va davra suhbatlari o'tkazilgan. Ijtimoiy tarmoqdagi "Huquqiy axborot" kanalida 3 500 dan ortiq ma'lumotlarni 80 mingdan ortiq obunachilarga tanishtirilgan.
Qayd etish joiz, bu yilgi saylovlarni texnologik jihatdan yangi va zamonaviy bosqichda o'tkazish maqsadida keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, saylov kampaniyasi davrida mutlaqo o'ziga xos platforma "E-SAYLOV" axborot tizimi va Saylov jarayonini boshqarish axborot tizimlaridan foydalanish saylovlarning xalqaro standartlarga mos tarzda o'tishiga xizmat qiladi.
Majlisda Raqamli texnologiyalar vazirligining Markaziy saylov komissiyasining takliflari asosida "E-SAYLOV" tizimini keng joriy etish, Saylov jarayonini boshqarish axborot tizimi (SJBAT) hamda Saylovchilarning yagona elektron ro'yxatini (SYAER) takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilgan ishlarga doir axboroti tinglandi.
Jumladan, bugungi kunda 14 ta hudud va 208 ta shahar va tumanlarda Ichki ishlar vazirligi va Kadastr agentligi bilan birgalikda SYAERni dolzarblashtirish bo'yicha xatlov ishlari olib borilmoqda.
Shuningdek, Raqamli texnologiyalar vazirligi Markaziy saylov komissiyasi bilan hamkorlikda SJBAT va SYAERdan foydalanishi bo'yicha 22 mingdan ziyod operatorlarni va "E-SAYLOV" tizimining 2 428 nafar foydalanuvchilarni o'qitish ishlari amalga oshirgan.
Bundan tashqari, saylovchilarga qulaylik yaratish maqsadida Markaziy saylov komissiyasining rasmiy veb-saytida va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portalida saylov uchastkasini aniqlash xizmati ishga tushirilgan. SJBAT va "E-SAYLOV" tizimlarini texnik qo'llab-quvvatlash uchun 1209 qisqa raqam ajratilib, Call-markaz faoliyati yo'lga qo'yilgan.
Shuni alohida e'tirof etish joiz, mamlakatimizdagi bo'lajak saylovlar xalqaro hamjamiyat tomonidan ham katta qiziqish bilan kuzatib boriladi.
Bo'lib o'tgan majlisda Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatlari saylovlarida xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlardan qatnashadigan kuzatuvchilarni akkreditatsiya qilish to'g'risidagi masala ko'rib chiqildi. Qaror bilan ayrim xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning vakillari xorijiy kuzatuvchilar sifatida akkreditatsiyadan o'tkazildi.
Qayd etish kerakki, xorijiy kuzatuvchilarni akkreditatsiyadan o'tkazish bo'yicha arizalar Markaziy saylov komissiyasiga "E-Saylov" axborot tizimi orqali kelib tushmoqda.
Shuningdek, majlisda Qonunchilik palatasi va mahalliy Kengashlar deputatlari saylov kampaniyasi davrida Markaziy saylov komissiyasiga kelib tushgan murojaatlar tahliliy ko'rib chiqildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Markaziy saylov komissiyasiga 2024-yil 26-iyul – 23-sentabr holatiga ko'ra, 64 ta murojaat kelib tushgan va barcha murojaatlarga komissiya a'zolari va Kotibiyatning tegishli bo'limlari tomonidan qonunchilik hujjatlariga asoslangan holda, o'z vaqtida javoblar yuborilgan.

Заявления на аккредитацию иностранных наблюдателей в Центральную избирательную комиссию поступают через информационную систему «E-saylov»
ТАШКЕНТ, 27 сентября. /ИА «Дунё»/. Сегодня на очередном заседании Центральной избирательной комиссии Узбекистана рассмотрены информации Министерства юстиции о проводимой органами юстиции работе по разъяснению избирательного законодательства, Министерства цифровых технологий об информационной системе по управлению избирательным процессом и формированию единого электронного списка избирателей, обеспечении избирательных округов и участков Интернетом и средствами связи, а также вопросы по аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран, по результатам рассмотрения обращений физических и юридических лиц, поступивших в ходе избирательной кампании, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На заседании заслушана информация о проведенной органами юстиции работе по повышению правовой грамотности населения по избирательному законодательству под лозунгом «Мой выбор – моя процветающая Родина».
Отмечалось, на мероприятиях, организованных на местах адресно доставлен набор правовых разъяснительных материалов (презентация, инфографика, буклет, видеоролики).
Также проведено более 20 тысяч адресных встреч, семинаров и «круглых столов». Свыше 80 тысяч подписчикам на канале правовой информации в социальной сети предоставлено более 3500 сведений.
Следует отметить, что проводится широкомасштабная работа для проведения выборов в этом году на технологически новом и современном уровне. В частности, в период избирательной кампании использование уникальной платформы – информационной системы «E-saylov» и Информационной системы управления избирательным процессом послужат проведению выборов в соответствии с международными стандартами.
На заседании заслушана информация Министерства цифровых технологий о работе, проводимой по широкому внедрению на основе предложений Центральной избирательной комиссии системы «E-saylov», совершенствованию информационной системы управления избирательным процессом (ИСУИП) и Единого электронного списка избирателей (ЕЭСИ).
В частности, в настоящее время, в 14 регионах и 208 городах и районах совместно с Министерством внутренних дел и Агентством по кадастру проводится работа по совершенствованию ЕЭСИ.
Министерство цифровых технологий совместно с ЦИК провела работу по обучению использования ИСУИП и ЕЭСИ свыше 22 тысяч операторов и 2428 пользователей системы «E-saylov».
Кроме того, для удобства избирателей на официальном сайте ЦИК и на Едином портале интерактивных государственных услуг запущена услуга определения избирательного участка. Для технической поддержки систем ИСУИП и «E-saylov» подключен короткий номер 1209 и налажена работа Call-центра.
Необходимо подчеркнуть, что за предстоящими выборами в нашей стране также с большим интересом будет наблюдать и международное сообщество.
На заседании рассмотрен вопрос аккредитации наблюдателей от международных организаций и зарубежных стран на выборах депутатов Законодательной палаты и местных Кенгашей. Постановлением проведена аккредитация представителей некоторых международных организаций и зарубежных государств в качестве зарубежных наблюдателей.
Следует отметить, что заявления на аккредитацию иностранных наблюдателей поступают в Центральную избирательную комиссию через информационную систему «E-saylov».
Также на заседании аналитически рассмотрены обращения в ЦИК, поступившие в ходе избирательной кампании депутатов Законодательной палаты и местных Кенгашей и принято соответствующее решение.
По состоянию на 26 июля – 23 сентября 2024 года в ЦИК поступило 64 обращения, которые на основе законодательных актов рассмотрены членами комиссии и соответствующими отделами Секретариата и по ним своевременно направлены ответы.