Yevropa kengashidagi uchrashuv to‘g‘risida
2019-yilning 11-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Brussel shahrida Yevropa kengashi Prezidentining ichki siyosat masalalari va jamoatchilik bilan ishlash bo‘yicha Katta maslahatchisi Pavel Grats bilan uchrashdi.
Turli sohalar va shakllardagi O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki tomonlama siyosiy munosabatlar, parlamentlararo aloqalar, shu jumladan, Oliy Majlis va Yevroittifoqga a’zo davlatlar parlamentlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, xususan delegatsiyalar va qonun ijodkorligi tajribasi, parlament faoliyati samaradorligini oshirishga ko‘maklashuvchi axborot va tahliliy materiallarni o‘zaro almashish orqali kengaytirishga ikki tomon ham tayyor ekanligi ta’kidlandi.
Shu o‘rinda Yevropa Ittifoqi tuzilmalari vakillarining 22-dekabr kuni bo‘lajak parlament saylovida xalqaro kuzatuvchilar sifatida ishtirok etishlariga alohida e’tibor qaratildi.

Meeting in the European Council
On November 11, 2019, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov met with Senior Political and Communication Advisor of the President of the European Council Paweł Graś, in Brussels.
The sides discussed cooperation prospects between Uzbekistan and the EU in various spheres and formats.
Both sides’ readiness to strengthen bilateral political ties, inter-parliamentary contacts, including between the Oliy Majlis and parliaments of the EU member states through mutual exchange of delegations and experience in lawmaking, as well as information-analytical materials contributing to improve the efficiency of parliamentary activities was noted.
In this context, special attention was paid to participation of representatives of EU structures in the upcoming parliamentary elections as international observers.