Shavkat Mirziyoyev: Mard va matonatli xalqimiz oʻzi tanlab olgan mustaqillik yoʻliga doimo sodiq boʻlib kelmoqda
“Oʻzbekiston” xalqaro anjumanlar saroyida 2019-yil 31-avgust kuni mamlakatimiz mustaqilligining yigirma sakkiz yilligiga bagʻishlangan bayram tantanasi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tadbir ishtirokchilari, koʻpmillatli xalqimizni Mustaqillik bayrami bilan tabrikladi.
Bundan yigirma sakkiz yil muqaddam, 1991-yil ayni shu kunda Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov Oʻzbekistonni mustaqil davlat deb eʼlon qilgan edi. Bu sana erkin va farovon hayot qurish yoʻlidagi barcha intilish va muvaffaqiyatlarga asos boʻldi, xalqimiz uchun eng ulugʻ, eng aziz ayyomga aylandi. Oʻtgan davrda elu yurtimiz mashaqqatli va sinovli kunlarni boshdan kechirdi, mamlakatimiz oʻzgardi, rivojlandi.
- Bugun bir haqiqatni katta gʻurur va iftixor bilan aytishga toʻla asosimiz bor: mard va matonatli xalqimiz qanchalik qiyin va ogʻir sinovlarga duch kelmasin, oʻzining mustahkam irodasini namoyon etib, oʻzi tanlab olgan mustaqillik yoʻliga doimo sodiq boʻlib kelmoqda. Bugun Oʻzbekiston oʻz taraqqiyotining yangi bosqichiga dadil qadam qoʻymoqda, - deya taʼkidladi davlatimiz rahbari.
Harakatlar strategiyasida belgilangan ustuvor yoʻnalishlar asosida Oʻzbekiston milliy tiklanishdan milliy yuksalish sari dadil ilgarilab bormoqda. Demokratik islohotlar tufayli mamlakatimiz jahon hamjamiyatida munosib oʻrin egallab, faol tashqi siyosat olib bormoqda.
- Biz bugun qanday islohotlarni, qanday oʻzgarishlar, qanday yangi loyihalarni amalga oshirayotgan boʻlmaylik, ularning barcha-barchasi yagona, ulugʻ bir maqsadga qaratilgan. U ham boʻlsa, mana shu mehnatkash, zahmatkash, olijanob xalqimizni rozi qilish, hayotning barcha sinovlarini matonat bilan yengib yashayotgan vatandoshlarimizning ishonchini oqlash, ogʻirini yengil qilishdan iboratdir, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari sud-huquq tizimini takomillashtirish, haqiqiy bozor iqtisodiyotiga oʻtish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, sanoat va qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish borasidagi ishlarning mohiyati va natijalari haqida toʻxtaldi. Ijtimoiy rivojlanish boʻyicha oʻziga xos tizim shakllangani, hududlarni obod qilish, aholining hayot sifatini oshirish, yosh avlodni barkamol etib tarbiyalashga katta eʼtibor qaratilayotganini taʼkidladi.
- Bugun bir fikrni qatʼiyat bilan taʼkidlashni zarur deb bilaman: Oʻzbekistondagi demokratik jarayonlar endi orqaga qaytmaydigan, muqarrar tus oldi, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Biz mana shu yorugʻ kunlar uchun kurashib, jon fido etgan ota-bobolarimizning haqqi-hurmati, 33 millionlik xalqimizning haqqi-hurmati, bizga umid va ishonch koʻzi bilan boqib turgan bolalarimiz, nabiralarimizning haqqi-hurmati – mustaqillik va istiqlol yoʻlidan hech qachon qaytmaymiz! Oʻz maqsadlarimizga albatta yetamiz – kelajagi buyuk Oʻzbekistonni barchamiz birgalikda barpo etamiz!

Шавкат Мирзиёев: Наш мужественный и стойкий народ остался верным избранному пути независимости
Во Дворце международных форумов “Узбекистан” прошли праздничные торжества, посвященные 28-летию государственной независимости нашей страны.
Президент Республики Узбекистан поздравил участников мероприятия, весь наш многонациональный народ с Днем независимости.
Двадцать восемь лет назад Первый Президент страны Ислам Каримов объявил о государственной независимости Узбекистана. Этот день, ставший отправной точкой для воплощения чаяний и достижения успехов на пути построения свободной и благополучной жизни, стал самым великим, самым дорогим праздником нашего народа. За минувший период наша страна прошла непростой, полный испытаний путь развития.
- Сегодня мы имеем все основания сказать с большой гордостью: наш мужественный и стойкий народ, несмотря на тяжелейшие испытания, проявил несгибаемую волю и остался верным избранному пути независимости. В настоящее время Узбекистан решительно вступил в новый этап своего развития, - отметил глава государства.
Узбекистан, следуя определенным в Стратегии действий приоритетам, уверенно продвигается от национального возрождения к национальному прогрессу. Благодаря демократическим реформам страна заняла достойное место на мировой арене и реализует активную внешнюю политику.
- Какие бы сегодня мы ни проводили реформы, какие бы новые проекты ни осуществляли, все они направлены на достижение единственной, самой главной для нас цели. Она заключается в том, чтобы обеспечить достойные условия жизни нашему благородному и трудолюбивому народу, оправдать доверие соотечественников, последовательно решая все их насущные проблемы, - сказал Президент.
Глава государства остановился на сути и результатах проводимой работы по совершенствованию судебно-правовой системы, переходу на реальную рыночную экономику, поддержке предпринимательства, модернизации промышленности и сельского хозяйства. Отмечалось формирование уникальной системы социального развития, уделяемое большое внимание развитию регионов, повышению качества жизни населения, гармоничному воспитанию молодого поколения.
- Хочу подчеркнуть – сегодня демократические процессы в Узбекистане приобрели необратимый характер, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Считаю необходимым твердо заявить: во имя памяти наших предков, отдавших свои жизни в борьбе за нынешние светлые дни, во имя нашего 33-миллионного народа, наших детей и внуков – мы никогда не свернем с пути независимости! Мы обязательно достигнем своих целей – все вместе построим великое будущее родного Узбекистана!