Тошкент, Самарқанд ва Бухорода “Декларациялар мулоқоти” бўлиб ўтади
Жорий йил 16-20 май кунлари Тошкент, Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида «Декларациялар мулоқоти» халқаро форуми ўтказилади.
Тадбир Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, АҚШ Глобал жалб қилиш институти, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридги Дин ишлари бўйича қўмита, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети, Халқаро ислом академияси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ҳамда Самарқанд ва Бухоро вилоятлари ҳокимиятлари томонидан ташкил этилмоқда.
“Декларациялар мулоқоти” халқаро форуми Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг 2018 йил қабул қилинган “Маърифат ва диний бағрикенглик” Махсус резолюциясида мустаҳкамланган тамойил ва қоидаларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича Ўзбекистон Республикаси олиб бораётган изчил ишларнинг бир қисми бўлиб, 2020 йилда давлатимиз раҳбари томонидан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси мақсадларига эришишга хизмат қилади.
2019 йил Тошкент шаҳрида илк бор ўтказилган “Декларациялар мулоқоти” жаҳон ҳамжамиятига ўзбек халқининг бой маданий-тарихий ва диний-фалсафий мероси, Ўзбекистон Республикасининг конфессиялараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш, жамиятда дўстлик ва ўзаро ҳамжиҳатлик муҳитини сақлаб туриш бўйича сиёсий-ҳуқуқий тажрибаси билан танишиш имконини берувчи муҳим майдончага айланди.
Анжуман доирасида турли мамлакатлар диншунос олимлари, амалиётчи мутахассисларига жамиятда тинчлик ва тотувликни сақлаб туришнинг муҳим шарти сифатида динлар ва маданиятлар ўртасида самарали мулоқот ўрнатиш соҳасидаги энг яхши халқаро амалиёт, илғор хорижий тажриба намойиш этилади.
Мазкур халқаро форум жаҳон ҳамжамиятининг эътиқод эркинлигини таъминлаш ва динлараро мулоқотни мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатини бирлаштириш жараёнининг ажралмас қисми бўлиб, давлатимизнинг инсон ҳуқуқ ва эркинлиги бўйича халқаро мажбуриятларга қатъий содиқлиги, Ўзбекистон Республикаси 2020 йил илк бор сайланган БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши масъул аъзоси сифатида мамлакатимизнинг айни йўналишда эътироф этилган умумий стандартларни халқаро миқёсда фаол тарғиб этишга тайёрлиги ифодасидир.
Бўлажак форумда 2019 йилда бўлгани каби Европа, Осиё, Яқин Шарқ, Африка мамлакатлари ва АҚШ етакчи дин уламолари, илоҳиётшунослари, ҳуқуқшунослари, расмийлари тўпланади.
Анжуманга анъанавий тус берилиши ва тадбирда дунёнинг турли ҳудудларидан кенг доирадаги вакиллар иштирок этиши ҳам Ўзбекистон Республикасининг эътиқод эркинлигини, конфессиялараро тотувликни таъминлаш борасидаги давлат сиёсати самарадорлиги жаҳон ҳамжамияти томонидан юксак эътироф этилаёганидан далолат.
Форум кун тартиби бир неча босқичдан иборат. Дастурнинг биринчи қисмига кўра, 16-17 май кунлари Тошкентда кўп миллатли жамиятда конфессиялараро мулоқотни ривожлантириш соҳасида тажриба алмашиш, диний эркинлик масаласида қонун устуворлигини таъминлаш, турли дин вакиллари ўртасида ўзаро ишонч ва ҳурматни мустаҳкамлаш бўйича илғор амалиёт билан танишиш юзасидан илмий-амалий семинарлар ўтказилади.
18 май куни Самарқанд шаҳрига танишув саёҳатини ташкил этиш кўзда тутилган иккинчи қисмда хорижий делегациялар мамлакатимиздаги энг қадимий шаҳарлардан бирининг маданий мероси билан танишадилар, турли конфессиялар диний масканларига ташриф буюриб, юртимизнинг тарихий пойтахти бўлмиш Самарқанддаги диний ҳамжамият вакиллари билан учрашадилар.
Анжуман 19 май куни Бухоро шаҳрида “Декларациялар мулоқоти” мавзусидаги халқаро конференция билан ўз ишини якунлайди. Тадбирда илмий-амалий семинарлар сарҳисоб қилинади, эътиқод эркинлиги ва динлараро мулоқотни таъминлаш масаласи бўйича фикр алмашилади, келгуси ҳамкорлик истиқболи белгиланади.
Халқаро учрашувнинг асосий натижаси сифатида “Бухоро декларацияси” қабул қилинади. Илгари Марокаш, Макка, Жакарта, Потомак ва Пунто-дел-Эстеда қабул қилинган декларацияларни тўлдирадиган ушбу ҳужжат Ўзбекистоннинг диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик ғояларини халқаро даражада қарор топтиришга қўшадиган муҳим ҳиссаси бўлади.

В городах Ташкент, Самарканд и Бухара состоится международный форум «Диалог деклараций»
16-20 мая 2022 года в городах Ташкент, Самарканд и Бухара состоится международный форум «Диалог деклараций».
Мероприятие организуется Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Институтом глобального вовлечения (США) при поддержке Комитета по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Университета мировой экономики и дипломатии, Международной исламской академии Узбекистана, Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан и хокимиятов Самаркандской и Бухарской областей.
Международный форум «Диалог деклараций» является частью системных и последовательных усилий Республики Узбекистан по практическому воплощению в жизнь принципов и положений, закреплённых в Специальной резолюции ГА ООН «Просвещение и религиозная толерантность», принятой в 2018 году по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева, а также служит достижению целей Национальной стратегии Узбекистана по правам человека, утверждённой в 2020 году Президентом Ш.М.Мирзиёевым.
Впервые организованный в 2019 году в г.Ташкенте международный форум «Диалог деклараций» сегодня стал важной площадкой, предоставляющей возможность мировому сообществу ознакомиться с богатым культурно-историческим и религиозно-философским наследием узбекского народа, а также политико-правовым опытом Республики Узбекистан в области обеспечения межконфессионального согласия и религиозной толерантности, поддержания атмосферы дружбы и взаимопонимания в обществе.
Кроме того, в рамках форума ученым-богословам, специалистам-практикам, представителям духовенства различных стран будут представлены наилучшие международные практики и передовой зарубежный опыт в области организации эффективного диалога между религиями и культурами в качестве важного условия поддержания мира и согласия в обществе.
Проведение международного форума выступает в качестве неотъемлемой составляющей всемирного процесса объединения усилий мирового сообщества в деле обеспечения свободы вероисповедания и укрепления межрелигиозного диалога и является свидетельством твёрдой приверженности Узбекистана своим международным обязательствам в области прав и свобод человека, готовности нашей страны активно продвигать общепризнанные стандарты в указанных сферах на международном уровне в качестве ответственного члена Совета ООН по правам человека, в который Республика Узбекистан была впервые избрана в 2020 году.
На предстоящем форуме, также как и в 2019 году, соберутся видные религиоведы, богословы, правоведы и официальные лица из стран Европы, Азии, Ближнего Востока, Африки и США. От узбекской стороны примут участие также представители различных конфессий, богословы, религиоведы и специалисты профильных министерств и ведомств.
Придание международному форуму традиционного характера, его регулярное проведение и участие в его работе широкого круга представителей различных стран мира является также свидетельством высокого признания международным сообществом результативности государственной политики Республики Узбекистан в области обеспечения свободы вероисповедания и межконфессионального согласия.
Международный форум имеет обширную и насыщенную повестку, состоит из нескольких этапов. Первая часть программы включает проведение в Ташкенте (16-17 мая) научно-практических семинаров по обмену опытом в сфере развития межконфессионального диалога в многонациональном обществе, ознакомлению с передовыми практиками обеспечения принципа верховенства права в вопросах свободы вероисповедания, укрепления взаимного доверия и уважения между представителями различных религий.
Вторая часть предусматривает организацию ознакомительной поездки в город Самарканд (18 мая), где иностранные делегации ознакомятся с культурно-архитектурным наследием одного из древнейших городов Узбекистана, посетят религиозные объекты различных конфессий и проведут диалог с представителями религиозных сообществ исторической столицы республики.
Форум завершится проведением международной конференции на тему: «Диалог деклараций» в г.Бухаре (19 мая), в ходе которой будут подведены итоги научно-практических семинаров, организован обмен мнениями по вопросам обеспечения свободы вероисповедания и межрелигиозного диалога, а также намечены перспективы дальнейшего взаимодействия.
Главным итогом международной встречи станет принятие «Бухарской декларации», которая дополнит ранее принятые декларации в Марракеше, Мекке, Джакарте, Потомаке, Пунто-дель-Эсте и послужит в качестве важного вклада Узбекистана в дело утверждения идей религиозной толерантности и межнационального согласия на международном уровне.